European Democratic Action Week – Německo

7. 10. – 12. 10. 2024

V pondělí 7. 10. se naše skupina 7 žáků školy z 9. A, B, C společně s paní učitelkou Skopalíkovou vydala na cestu za poznáním do německého Berlína. Cestovali jsme vlakem ze Šternberka do Olomouce, dál do Prahy a Berlína. Cesta byla dlouhá, celkově trvala 10 hodin. Při příjezdu nás překvapila velikost berlínského nádraží, které má 4 patra. Dále jsme pokračovali vlakem do Fangschleuse, kde na nás čekal hlavní organizátor Sven a převezl nás do samotného kempu – velký areál u krásného jezera. Ubytovali jsme se společně s ostatními studenty z jiných států: Německa, Rumunska, Polska, Itálie a Ukrajiny. Bydleli jsme v pokojích – vždy v zastoupení studentů různých zemí ve věku 13 – 18 let. Strávili jsme společně 6 úžasných dnů se zajímavým programem.

První večer jsme se všichni společně seznámili a vybrali si workshopy na celý týden, na výběr bylo z Graffiti, Politics, Theatre a Dance.

V úterý proběhl náš první workshop, naučili jsme se pojmenovat ovoce v jazycích zúčastněných států a večer proběhla zajímavá hra v lese.

Ve středu nás čekala exkurze v berlínské střední škole, kde nás přivítal starosta a ředitel školy. Potom jsme se vydali do centra Berlína, prošli jsme si památky, jako např. Braniborská brána, TV-tower a další. Všem se moc líbil probíhající Festival of Lights – nasvícené budovy a památky.

Čtvrtek byl ve znamení zábavných workshopů, potom všechny zúčastněné země uvařily své tradiční pokrmy. Naše výprava uvařila typické borůvkové knedlíky, které všem moc chutnaly. I my jsme vyzkoušeli jídla od ostatních a vyslechli prezentaci všech států.

V pátek jsme navštívili knihovnu, kde jsme prezentovali jednotlivé workshopy. Poslední společný večer jsme se sešli u ohně, zpívali si a bylo nám líto, že už vše končí.

V sobotu po snídani jsme se rozloučili s ostatními, dostali malý dárek na památku a už nás čekala jen dlouhá cesta zpět domů. Byla to výborná zkušenost, měli jsme možnost více komunikovat v cizím jazyce a poznat nové kamarády, se kterými jsme nadále v kontaktu. (za celou výpravu sepsal Lukáš Hybler, 9.B)